विश्वमै युरेनियम उत्खनन गर्न सफल मानिएका मुलुकले नेपालमा भएको बहुमूल्य युरेनियम उत्खनन गर्ने इच्छा

40

खानी तथा भूगर्भ विभागका अनुसार माथिल्लो मुस्ताङमा बहुमूल्य युरेनियमको ठूलो खानी रहेको पत्ता लागिसकेको छ । नेपालमा युरेनियमको खोजी गर्ने प्रारम्भिक आधार एउटै थियो– भारत तथा पाकिस्तानको शिवालिक क्षेत्रमा युरेनियम उत्खनन भइरहेको छ भने नेपालमा किन नहुने ? खासमा युरेनियम पाइने चट्टान युरेनिफेस रकको नेपालमा पनि उपलब्धता नै यसको अध्ययनको प्रमुख कडी थियो । त्यसपछिको अध्ययनका क्रममा विभिन्न स्थानमा छिटपुट युरेनियमको सम्भावना भएको निष्कर्ष निकालियो ।

विश्वमै युरेनियम उत्खनन गर्न सफल मानिएका मुलुकले नेपालमा भएको बहुमूल्य युरेनियम उत्खनन गर्ने इच्छा देखाएका छन् । युरेनियम उत्खननका लागि उत्तरी छिमेकी मुलुक चीनदेखि शक्तिराष्ट्र अमेरिकासम्मले रुचि गरेका हुन् । काजकास्तान, क्यानडा, अष्टेलिया, नामिबिया, रसिया लगायतका मुलुकमा युरेनियमको बढी उत्पादन गर्ने देशहरू नेपालमा भएको युरेनियम उत्खनन् गर्न इच्छा देखाउँदै तत्कालीन विज्ञान प्रविधि मन्त्रालय तथा उद्योग मन्त्रालय आउने गरेका थिए । यस बाहेक विभिन्न समयमा विभिन्न प्रकारले नेपालमा विदेशीहरुद्वारा युरेनियम अन्वेषण हुँदै आएको छ ।

 

 

LEAVE A REPLY